امروز شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
  • sheralbusiness.com
    مرکز دائم صادرات و سرمایه گذاری

یادداشت/ سرمایه گذاران خارجی چگونه تصمیم‌گیری می‌کنند؟

یادداشت/ سرمایه گذاران خارجی چگونه تصمیم‌گیری می‌کنند؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
موسس نمایشگاه دائم صادرات و فرصت های سرمایه گذاری ایران معتقد است: تا امروز تحریم ها به عنوان یک دلیل و یا بهتر است بگوئیم یک بهانه از سوی مدیران دولتی و خصوصی برای عدم موفقیت در جذب سرمایه خارجی مطرح بوده، اما حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور در طول سالیان تحریم و توسعه فعالیت اقتصادی آنها در سالیان اخیر، می­تواند پاسخ مناسبی برای این بهانه­ها باشد.

موسس نمایشگاه دائم صادرات و فرصت های سرمایه گذاری ایران معتقد است: تا امروز تحریم ها به عنوان یک دلیل و یا بهتر است بگوئیم یک بهانه از سوی مدیران دولتی و خصوصی برای عدم موفقیت در جذب سرمایه خارجی مطرح بوده، اما حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور در طول سالیان تحریم و توسعه فعالیت اقتصادی آنها در سالیان اخیر، می­تواند پاسخ مناسبی برای این بهانه­ ها باشد. ضعف مدیران در حوزه دولتی و بخش خصوصی و عدم توانایی در معرفی فرصت های سرمایه گذاری در کشور با الگوی صحیح باعث شده است، کشور ما از این مزیت رقابتی محروم بماند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری-تحلیلی ایران مراسم نیوز، سرمایه گذاری، یکی ابزارهای مهم برای افزایش تولید ناخالص داخلی، ایجاد مشاغل جدید، افزایش پرداخت مالیات، ایجاد تنوع اقتصادی، ایجاد ثبات سیاسی، افزایش حقوق و دستمزدها، افزایش رقابت، ارتباط با زنجیره جهانی ارزش، برند سازی، آموزش منابع انسانی، ورود فن آوری های نوین، تحول در ساختار رگولاتوری و نیز بهبود فضای کسب و کار است. به عنوان مثال سرمایه گذاری خارجی در ایرلند باعث افزایش ۲۷% در تولید ناخالص داخلی و در کشور انگلیس باعث جذب ۱۸% از منابع انسانی آن کشور و تولید اشتغال شده است.
انواع سرمایه گذاری­های جدید، مشارکت در توسعه سرمایه گذاری های قبلی و نیز شراکت در شرکت ها و یا تملک آن­ها توسط سرمایه گذاران غیر بومی انواع سرمایه گذاری خارجی محسوب می شود، اما یکی از نقاط برجسته قانون جذب و توسعه سرمایه گذاری خارجی در کشور ما حمایت دولت در قالب قانون از سرمایه گذارانی است که نسبت به انتقال فن آوری به کشور ما اقدام می­کنند و این موضوع می­تواند یکی از نقاط تمایز قانون سرمایه گذاری کشور ایران با سایر کشورها باشد.
بسیاری از کشورهای سرمایه پذیر در دنیا برای جذب سرمایه گذاران رقابت می کنند، سرمایه گذاران مقاصد خود را با استفاده از تکنیک های مقایسه ای انتخاب می کنند، متاسفانه علیرغم مزیت های رقابتی فراوان در کشور ما در مقایسه با سایر مقاصد سرمایه پذیر، در بسیاری از انتخاب ها در لیست کوتاه سرمایه گذاران خارجی قرار نداریم.
علیرغم رقابتی بودن فرصت ها در کشورمان، معرفی خوبی از ایران به عنوان یک مقصد مهم و دارای مزیت برای سرمایه گذاران خارجی صورت نگرفته است. حتما در این راستا باید تجدید نظر جدی صورت گیرد و با استفاده از مدیران آگاه و مسلط در این حوزه اقدام به تنظیم استراتژی به منظور حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور نماییم.
به نظر می رسد علیرغم محدودیت های موجود در کشور، همچنان ظرفیت بازار ایران، ظرفیت بازار کشورهای همسایه به منظور صادرات کالا و خدمات، مشوق های فراوان موجود مانند معافیت های مالیات در صادرات، زمین گسترده موقعیت استراتژیک کشور و منابع انرژی، وجود نیروهای جوان و تحصیل کرده و مزیت رقابتی ایران در حوزه انرژی دلائلی مکفی برای جذب سرمایه های خارجی است. در حوزه سرمایه گذاری خارجی نیازمند تدوین استراتژی مناسب برای جذب این سرمایه ها و توسعه تولید و اشتغال با استفاده از الگوهای صحیح بین المللی هستیم.
تا امروز تحریم ها به عنوان یک دلیل و یا یک بهانه از سوی مدیران دولتی و خصوصی همواره مطرح بوده است، اما حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور در طول سالیان تحریم می تواند پاسخ مناسبی برای این بهانه ها باشد. ضعف مدیران در حوزه دولتی و بخش خصوصی و عدم توانایی در معرفی فرصت های سرمایه گذاری در کشور با الگوی صحیح باعث شده است، کشور ما از این مزیت رقابتی محروم بماند.
نحوه تصمیم­‌گیری سرمایه­‌گذاران برای انتخاب موقعیت
اکثر سرمایه گذاران از تکنیک AHP برای انتخاب مقصد استفاده میکنند، کشورها معمولا با تنظیم استراتژی های مناسب به گونه ای عمل می کنند که بتوانند در لیست کوتاه سرمایه گذاران خارجی قرار بگیرند. انتخاب موقعیت برای سرمایه گذاری خارجی، یکی از مهمترین تصمیمات سرمایه گذاران خارجی است. در حقیقت در اکثر قریب به اتفاق سرمایه گذاران مدیریت و یا بخشی برای انتخاب موقعیت سرمایه گذاری وجود ندارد و این کار معمولا توسط تیم مدیریتی سرمایه گذار صورت می گیرد. بسیار ضروری است که کشورها با فرآیند تصمیم گیری سرمایه گذاران آشنا باشند.
از جمله مواردی که سرمایه گذاران خارجی در انتخاب یک موقعیت (Location) به آن توجه می کنند می تواند شامل این موارد باشد: پتانسیل بازار / مشوق های دولتی و میزان مالیات ها / وجود منابع انسانی / ریسک های اعتباری/ دسترسی به انرژی / مواد اولیه / ریسک های سیاسی و اقتصادی. در بررسی هایی که انجام داده ایم، مشوق های دولتی در کشور، یکی از بهترین راهکارها برای جذب سرمایه های خارجی می باشد، اینکه معافیت های مالیاتی بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف توسط دولت ارایه می شود می تواند یکی از ابزارهای خوب برای جذب سرمایه های خارجی باشد. زمانی که با سرمایه گذاران مذاکره می کنیم و به آنها این گونه معافیت ها از جمله و به طور مثال معافیت صد درصدی صادرات از ایران را بیان می کنم، تعجب سرمایه گذاران خارجی را به همراه دارد. اما متاسفانه ما نتوانسته ایم با مدل مناسب این گونه مشوق ها را به ابزارهای مهمی برای جذب سرمایه خارجی هستند به سرمایه گذاران خارجی معرفی نمایید.  
منافع سرمایه گذاری خارجی از دید سرمایه گذاران خارجی
سرمایه گذاران خارجی برای ایجاد رشد، پشت سرگذاشتن محدودیت های تجاری، افزایش ثروت، کاهش پرداخت مالیات، دست یابی به بازارهای جدید، ایجاد چالش با رقبا، دست یابی به منالع ارزان، نزدیک تر شدن به مشتریان و نیز اجراء بهتر تعهدات خود در قبال مشتریان و همچنین کاهش هزینه ها باید به سرمایه گذاری در کشورهای مختلف اقدام نمایند. در عین حال در این خصوص اقداماتی مبتنی بر الگوی صحیح در حوزه جذب سرمایه را آغاز نموده و امیدواریم به زودی بتوان این اقدامات که در حوزه معرفی فرصت های سرمایه گذاری با استفاده از پلتفرم های استاندارد مبتنی بر فضای مجازی است را رو نمایی کنیم.
استراتژی کشورهای مختلف در جذب سرمایه خارجی
دولت انگلیس اخیرا نقش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و ارتقاء انگلیس به عنوان یک مقصد سرمایه گذاری را به بخش خصوصی واگذار نموده است و برای آن بودجه بسیار خوبی (حدودا ۴۰ میلیون پوند) تصویب نموده است، که به زودی اعلام می گردد. دولت انگلیس سالانه ۱۵ میلیون پوند تبلیغات هدفمند در نشریات معتبر و طی ۱۰ سال گذشته انجام داده است. جمهوری چک استراتژی خود را بر ادامه توسعه سرمایه گذاران فعلی موجود متمرکز نموده است، ۷۵% از سرمایه گذاری خارجی در این کشور از طریق توسعه سرمایه گذاری های فعلی صورت گرفته است. سیاست ها در آژانس های مختلف، کاملا متفاوت است، مثلا مالزی تمرکز ویژه ای بر جذب سرمایه گذاران به منظور ایجاد دفاتر منطقه ای خود در آن کشور دارند.
در کشور ما تحقیقا در حوزه تنظیم استراتژی برای جذب سرمایه گذاران خارجی اقدامات کاملی صورت نگرفته است. همه ما به دنبال توسعه جذب سرمایه های خارجی هستیم، اما اینکه این سرمایه ها چگونه؟ برای چه فرصت هایی؟ با کدام مشوق ها و … سوالاتی است که کمتر برای تهیه پاسخ آنها کوشیده ایم.
یکی از استراتژی های مهم برای توسعه جذب سرمایه خارجی، توسعه فعالیت سرمایه گذاران خارجی است که امروز در کشور ما حضور داشته اند و می توانند سرمایه گذاری خود را توسعه دهند. این سرمایه گذاران خارجی که از تعداد قابل توجهی برخوردار هستند، می بایست توسط دولت و نیز مراکزی از جمله اتاق های بازرگانی و انجمن های مرتبط دعوت شوند و برای توسعه سرمایه گذاری های آنها حمایت های لازم تدارک دیده شد. بدیهی است این سرمایه گذاران خارجی می توانند علاوه بر توسعه سرمایه گذاری های خود در کشور، نمونه هایی خوب برای جذب دیگر سرمایه گذاران خارجی باشند.
لازم به ذکر است علیرغم محدودیت ها، به دلیل جذابیت های کشور، سرمایه گذاران خارجی در کشورمان سرمایه گذاری نموده اند که این می تواند دلیل مناسبی برای توسعه جذب سرمایه خارجی از سایر سرمایه گذاران خارجی باشد.

دکتر علیرضا شیرمحمدی، موسس نمایشگاه دائم صادرات و فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت