امروز سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
  • sheralbusiness.com
    مرکز دائم صادرات و سرمایه گذاری

مقایسه توسعه در حوزه های صادرات و علم و فن آوری

مقایسه توسعه در حوزه های صادرات و علم و فن آوری

5,0 rating based on 1,234 ratings

در مقایسه بین توسعه علم و فن و آوری و صادرات و اینکه چرا در حوزه علم و فن آوری توانستیم به این موفقیت دست یابیم ولی در حوزه #صادرات این امر محقق نشده است می توان دلایل سه گانه زیر را ذکر نمود:

اول: نگاه محوری سازمان_توسعه_تجارت_ایران به غرب به جای نگاه به #همسایگان

مهمترین دلایل عدم شکل گیری دیپلماسی_اقتصادی راهبردی با همسایگان علیرغم تلاش های وزارت_امور_خارجه، نگاه محوری سازمان_توسعه_تجارت_ایران و نیز سازمان سرمایه گذاری در ایران به اروپا باعث شده این فرصت های گرانبها تبدیل به تهدیدات فراوانی شود که به مرور شاهد نتایج نامطلوب و گاها خطرناک این نگاه خواهیم بود. در حال که در حوزه علم و فن آوری دارای نگاهی درون زا و برون نگر هستیم.

دوم: الگوی صحیح توسعه_صادرات را نمی دانیم.

توسعه صادرات، نیازمند در اختیار گفتن الگوی مناسب همراه با تمرکز بر تولید_ملی و نگاهی برون_گرا و توجه جدی به نیازهای بازارهای_هدف و قرارگیری در ساختار آن بازارها همراه با الزاماتی از جنس فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و فنی است.

در حوزه علم و فن آوری شاهد هستیم که به دلیل در اختیار گرفتن الگوی مناسب در توسعه فن آوری از جمله ایجاد پارک های علم و فناوری، این بخش مهم در کشور ما توسعه یافته است و می توان مطمئن بود که این الگوی مناسب خواهد توانست توسعه ای فراتر از برنامه های تعیین شده را در کشور به وجود آورد.

سوم: استفاده از مدیران_جوان، با نشاط و باسواد

در بخش علم و فن آوری استفاده از مدیران_جوان، با نشاط و باسواد توانسته است، تاثیری فوق العاده در توسعه بخش علم و فن آوری داشته باشد، حضور در پارک های علم و فن آوری در سراسر کشور ما را با تعداد زیادی از جوانان بانشاط مواجه می سازد که علاوه بر دراختیار داشتن دانش در حوزه علم و فن آوری، با در اختیار داشتن روحیه جوانی و پرکار توانسته اند با فعالیت های شبانه روزی و پر حجم خود، این بخش از کشور را به حرکت درآورند که این موضوع به کرات توسط مقام_معظم_رهبری حتی در ملاقات اخیر خود با جوانان مورد تاکید و تایید قرار گرفت. مقایسه میانگین سنی مدیران در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات، پارک های علم و فن آوری و نیز جوانان با نشاط در این حوزه با حوزه توسعه صادرات و جذب سرمایه خارجی در داخل کشور می تواند کمبود نیروی جوانی و با نشاط در این حوزه را به اثبات برساند.

دکتر علیرضا شیرمحمدی‌فرد، موسس نمایشگاه دائم صادرات و فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت