امروز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
 • sheralbusiness.com
  مرکز دائم صادرات و سرمایه گذاری

یادداشت/ معرفی صحیح توانمندی ها، پاشنه آشیل تحریم ها

یادداشت/ معرفی صحیح توانمندی ها، پاشنه آشیل تحریم ها

5,0 rating based on 1,234 ratings

در حوزه صادرات و همچنین سرمایه گذاری خارجی، باید زاویه دید خود را از نگاه فروشندگی و یا سرمایه پذیری به سمت خریداران و یا سرمایه گذاران خارجی تغییر دهیم، این تغییر زاویه دید، می تواند ما را با فرآیند های تصمیم گیری آنها آشنا کند و چنانچه این آشنایی صورت گیرد، می‌توانیم برنامه ریزی بهتری را برای توسعه صادرات و همچنین جذب سرمایه خارجی داشته باشیم.
موضوع معافیت تحریم ها در موضوعاتی مانند چابهار و یا فروش نفت ایران برای برخی از کشورها، صرفا برگرفته از منافعی است که به دلیل این معافیت ها به کشورهای اروپایی و آمریکا تعلق می گیرد. لذا باید مطمئن باشیم، چنانچه به سمت رقابت پذیری حرکت کنیم، خواهیم توانست در منافع بین المللی تاثیر گذار باشیم و این تاثیر گذاری خواهد توانست دیوار بسیاری از محدودیت های بین المللی را بشکافد.

در حوزه صادرات، با توجه به اینکه روزانه با تولید کنندگان متعددی در حال گفتگو هستیم، می بینیم که در بسیاری از زمینه ها، این محدودیت های بین المللی باعث شده تا شرکت های ایرانی توانمندی های قابل توجهی در حوزه تولید به دست آورند، در گفتگو با تعدادی از همین تولید کنندگان جملاتی را شنیدم که می توان گفت از بهترین خبرهای سال ۱۳۹۸ محسوب می شود:

 • رقبای ما شرکت های اروپایی هستند.
 • کیفیت محصولات ما بسیار بالاتر از کشورهایی مانند ترکیه و چین است.
 • محصولات ما با نام کشورهای اروپایی و ترک به کشورهای همسایه صادر می شود.
 • کشورهای اروپایی محصولات ما را می خرند و بعد از تعویض بسته بندی، آن را به کشورهای همسایه می فروشند.
 • خریداران هندی، علیرغم وجود محصولات ما در کشورشان، به سمت خرید از ما حرکت کرده اند.از خبرهای خوب دیگر در حوزه سرمایه گذاری خارجی که در میان اخبار تحریم ها مخفی شده است، سرمایه گذاری کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای منطقه در ایران در طول سال های تحریم است:
 • آیا می دانید بزرگترین فروشگاه زنجیره ای در کشورمان در طول سال های تحریم سرمایه گذاری کرده است و اکنون در حال گسترش سرمایه گذاری، به دلیل سود آور بودن آن است؟
 • آیا می دانید یکی از بزرگترین شرکت های اروپایی که اتفاقا در ایالات متحده آمریکا نیز سرمایه گذاری نموده است، در این سرمایه گذاری نموده است؟
 • آیا می دانید تعداد زیادی از شرکت های ترک در ایران سرمایه گذاری نموده اند و از این سرمایه گذاری رضایت دارند؟
 • آیا می دانید هند سرمایه گذاری گسترده ای را در چابهار آغاز نموده است؟

لذا باید به این نتیجه رسیده باشیم که اگر بتوانیم با الگوی صحیح توانمندی های خود را در حوزه صادرات و نیز فرصت های خود را جهت جذب سرمایه خارجی معرفی کنیم، قطعا خریداران و نیز سرمایه گذاران خارجی خود به تنهایی تحریم ها را دور خواهند زد و رابطه اقتصادی خود را برقرار خواهند نمود. موضوعی که در شرایط واقعی اتفاق افتاده است.

امروز محصولات ایرانی به سبب تحریم ها توانسته است، در بسیاری از موارد جایگزین محصولات اروپایی در منطقه شود، مثال های فراوانی وجود دارد که نشان می دهد تولید کننده ایران توانسته است با حفظ کیفیت و نیز طبیعتا قیمت مناسب در کشورهای منطقه جای خود را باز نماید.

اینکه امروز شاهد صادرات به کشور عراق و گسترش آن تا مرز ۹ میلیارد دلار هستیم، می تواند نشان دهد که این رقم می تواند به ارقام بالاتر نیز برسد و همچنین سایر کشورها را هم تحت پوشش قرار دهد.

اگر در حوزه سرمایه گذاری خارجی، شرکت های اروپایی، ترکیه، هند و نیز منطقه خلیج فارس در کشورمان حضور داشته اند می توان ادعا نمود که با الگوی صحیح می توان این سرمایه گذاری ها را افزایش داد و همچنین سرمایه گذاران خارجی جدید را به دلیل این موفقیت ها جذب نمود.

مسلما در دو حوزه صادرات و جذب سرمایه خارجی، چنانچه معرفی توانمندی ها با الگوی صحیح صورت گیرد، خواهیم توانست، جهش اقتصادی را تجربه کنیم.
دکتر علیرضا شیرمحمدی فرد، موسس نمایشگاه دائم صادرات و فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت