امروز چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
  • sheralbusiness.com
    مرکز دائم صادرات و سرمایه گذاری

سالروز انعقاد توافق نامه ترجیحی ایران و اورآسیا

سالروز انعقاد توافق نامه ترجیحی ایران و اورآسیا

5,0 rating based on 1,234 ratings
مرکز دائم صادرات و سرمایه گذاری ایران

🔵 ورق بزنید🔴

.

سلام همراهان عزیز😊🤚

.

✳سالروز انعقاد توافق نامه ترجیحی ایران و  اورآسیا✳

.

‼ لطفا تا انتها مطالعه نمایید ، این مطلب دست اول برای اولین بار بصورت منسجم توسط مرکز دائم صادرات گردآوری و منتشر می شود ‼

.

🔸️ آشنایی با طرح های تجاری بزرگ در دنیا که اوضاع سیاسی باعث سرعت بیشتر اجرای این طرح ها شده است.

.

🔷️ اول:  طرح مارشال

.

🔹️ طرح مارشال یک طرح آمریکایی پس از  جنگ جهانی دوم بود که این امکان را برای  اروپا به وجود می آورد تا بتواند با استفاده از سرمایه گذاری آمریکا مجددا به گردونه اقتصاد بازگردند.

.

🔹️ طرح مارشال در سال ۱۹۴۷ سرآغاز  دوقطبی شدن کامل جهان و تعیین حوزه نفوذ دو قدرت بود؛ چرا که کشورهایی که به این طرح جواب مثبت دادند وابستگی خود را به  اردوگاهغرب و آن‌ها که پاسخ منفی دادند وابستگی‌شان به  بلوکشرق را نمایان ساختند.

.

🔶️ طرح دوم: طرح OBOR  چین

.

🔸️ طرح  راه ابریشم

.

 جدید (OBOR) یا طرح یک کمربند و یک جاده، یک طرح  سرمایه‌گذاری در زیربناهای  اقتصادی بیش از ۶۰ کشور جهان و توسعهٔ دو مسیر تجاری «کمربند اقتصادی راه ابریشم» و «راه ابریشم دریایی» است که توسط چین در سال ۲۰۱۳ ارائه شده‌است. پشتوانه این طرح  قدرت صنعتی اقتصادی چین و توان سرمایه‌گذاری آن است.

.

🔸️ چین با این طرح سرمایه گذاری در ۶۵ کشور را آغاز کرده است. بزرگراه  پاکستان-چین که از بندر گوادر در پاکستان آغاز می شود. سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلاری چین در پروژه گالکینیش در ترکمنستان، توسعه  راه آهن چین، روسیه و اروپا و … بخشی از این پروژه بزرگ است.

.

🔸️ بخشی از این پروژه در ایران واقع خواهد شد و از طریق راه آهن  ترکمنستان به ایران متصل می شود و دو راه راه آهن به سمت اروپا و همچنین راه آهن به سمت  خلیج فارس را شامل می شود.

.

🔷️ طرح سوم: طرح اتحادیه اورآسیا

.

🔹️ در سال ۲۰۱۴ موضوع ایجاد اتحادیه جدید در کشورهای آسیای مرکزی و  قفقاز توسط رئیس جمهور روسیه آغاز گردید و در گام های اولیه ۵ کشور روسیه، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و بلاروس به این اتحادیه ملحق شدند.  ویتنام اولین کشوری که توافق نامه تجارت آزاد با این کشور را به امضاء رساند

.

🔺️ ایران در ۵ آبان ۱۳۹۸ توافق نامه موقت تجارت ترجیهی با این اتحادیه را امضاء نمود و در صورت توافق همه طرف های این اتحادیه می تواند پس از ۵ سال  تجارت آزاد با این منطقه را دنبال کند. آنچه که از شواهد بر می آید نشان می دهد که این توافق نامه باعث توسعه همکاری های ایران با منطقه اورآسیا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت