وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی ایران و ازبکستان نقطه عطفی برای ارتقای روابط اقتصادی دو کشور خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی ایران و ازبکستان نقطه عطفی برای ارتقای روابط اقتصادی دو کشور خواهد بود.

«سید رضا فاطمی امین» در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان، اظهار داشت: ایران و ازبکستان سوابق دیرینه اجتماعی، فرهنگی و تمدنی با هم دارند و ما احساس قرابت با این کشور داریم.
وی تصریح کرد: می‌خواهیم روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور با تکیه بر همین قرابت فرهنگی و مناسبات دیرینه ارتقا یابد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه روابط اقتصادی کنونی میان دو کشور فاصله زیادی با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ایران و ازبکستان دارد، گفت: چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک نقطه عطفی برای ارتقاء روابط و مناسبات اقتصادی و تجاری خواهد بود.
فاطمی امین با بیان اینکه عمر زاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی، فردی پرتلاش، پرکار و عملیاتی است، تصریح کرد: این روحیه کمک می‌کند تا به سرعت به اهداف پیش بینی شده برای ارتقای روابط اقتصادی و تجاری دو کشور برسیم.
همچنین در این نشست «عمر زاق اف» در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی ایران و ازبکستان گفت: در پنج ماه اخیر روسای جمهوری دو کشور دو بار با هم ملاقات کرده‌اند و دستورات و توصیه‌های لازم را برای ارتقای روابط اقتصادی در فصل جدید روابط دو کشور ارائه داده‌اند.
وی با بیان اینکه مشترکات و روابط فرهنگی، تاریخی، دینی با ایران و ایرانیان داریم، تصریح کرد: اما روابط اقتصادی دو کشور متناسب با این روابط دیرینه فرهنگی نیست و باید توسعه یابد که در این راستا باید گام‌های عملی برداشته شود.
عمر زاق اف، تهاتر و برگزاری نمایشگاه‌های مشترک را دو اقدام عملی در این حوزه دانست و بیان کرد: سند کمیته مشترک سرمایه‌گذاری را امضا می‌کنیم و سازوکارهای لازم را برای تداوم فعالیت‌ها و ارتقاء سرمایه‌گذاری پیگیری خواهیم کرد.
وی همچنین با بیان اینکه همکاری استان‌های مرزی برای ارتقای تجارت دو کشور حائز اهمیت است، تصریح کرد: نمایندگان مناطق سه استان ازبکستان حضور دارند و نمایندگان استان‌های ایران را برای بازدید از ازبکستان دعوت می‌کنیم.
معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان با بیان اینکه به توسعه همکاری‌ها در حوزه فرهنگ باید توجه شود،گفت: پیشنهاد می‌کنم روزهای فرهنگی دو کشور را برگزار کنیم.
عمر زاق اف، با بیان اینکه در حوزه صنعت گردشگری هم می‌توانیم کارهای خوبی انجام دهیم، ادامه داد: برنامه مشترکی در این حوزه باید اجرا و پیاده سازی شود.
وی همچنین بیان کرد: نقشه راه‌های همکاری‌های دو کشور باید تبیین و امضا شود و هر ماه یکبار بر نحوه اجرای آن نظارت شود.
چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان امروز و فردا، یکم و دوم اسفندماه در تهران در حال برگزاری است.
عمر زاق اف«معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی»، خوجایف «وزیر کشاورزی»، کودراتوف «معاون اول وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی»،سدیک اف «معاون وزیر امور خارجه»، احمد خوجایف عظیم« معاون اول وزیر انرژی»، محمود اف «وزیر گردشگری» و عبدالله اف «سفیر جمهوری ازبکستان در تهران»، جمعی از مدیران و معاونان دیگر وزارتخانه‌ها در کنار فعالان اقتصادی و انجمن‌های تخصصی ازبک، هیات اقتصادی جمهوری ازبکستان را در این اجلاس تشکیل می‌دهند.
در این اجلاس وزیر صنعت، معدن ایران در کنار معاونان وزارتخانه و نمایندگانی از وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان توسعه تجارت ایران و نمایندگانی از بیمه و بانک مرکزی، سازمان مناطق آزاد، انجمن ها و تشکل های صادرات گرا و فعالان اقتصادی حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید