معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به سخنان رئیس جمهور در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، آن را نویدبخش فصل تازه ای در مسیر توسعه صادرات غیر نفتی دانست و گفت: هماهنگی بیش از پیش بخش های مختلف دستگاه های اجرایی و بدنه تصمیم ساز کشور در رفع موانع توسعه صادرات تآثیر بسزایی خواهد داشت.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به سخنان رئیس جمهور در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، آن را نویدبخش فصل تازه ای در مسیر توسعه صادرات غیر نفتی دانست و گفت: هماهنگی بیش از پیش بخش های مختلف دستگاه های اجرایی و بدنه تصمیم ساز کشور در رفع موانع توسعه صادرات تآثیر بسزایی خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، توجه ویژه رئیس جمهور به صادرات غیرنفتی در شرایط تحریم و مشکلات صادرات نفت خام را ناشی از استراتژی حساب شده و اثر بخش توصیف کرد و اظهار داشت: اولویت تولید صادراتی از نگاه رئیس جمهور توسعه اشتغال را در پی داشته و در نهایت منتج به رونق اقتصادی و توسعه صادرات غیر نفتی خواهد شد که با مطالعه دقیق، مشورتهای متعدد و بررسی دغدغه های صادرکنندگان  برنامه ریزی شده است.
وی با تآکید بر اینکه یکی از مهمترین را‌ه های توسعه اقتصادی کشور توجه به توسعه صادرات غیرنفتی است، افزود: تمرکز دولت سیزدهم بر ثبات در بخش تجارت خارجی نشان از اهمیت مضاعف این بخش برای رئیس جمهور داشته که موجب آسودگی خاطر صادرکنندگان را فراهم می آورد.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص تجارت جهانی گفت: در سال ۲۰۲۰ صادرات کالایی دنیا به رقمی بیش از ۱۷.۵ تریلیون دلار رسید که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش ۵.۳ درصد را نشان میدهد. همچنین صادرات خدمات نیز به ۵ هزار میلیارد دلار رسید.
زادبوم اضافه کرد: در دو فصل نخست از سال جاری میلادی تجارت جهانی رشد بیش از ۵ درصد را تجربه کرده و پیش‌بینی می‌شود این میزان تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۸ درصد افزایش یابد.
وی در تشریح  تجارت خارجی کشورمان بیان داشت: ایران با توجه به ظرفیت های تولیدی و صادراتی می‌تواند در تعامل با اقتصاد جهانی، به ویژه، کشورهای دوست و همسایه و شرکای تجاری مهم، نقش قابل توجهی در تجارت بین‌المللی داشته باشد.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: مبادلات تجاری کشورمان در چهارماهه نخست سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۲۹ میلیارد دلار رسید که در این میان صادرات غیرنفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزشی ۶۵ درصد و از نظر وزنی ۲۷ درصد رشد داشته است.
زادبوم در خصوص آرایش بازار هدف و شرکای تجاری کشور گفت: بیشترین میزان صادرات ایران به ترتیب به کشورهای چین با ۴.۴ میلیارد دلار، عراق با ۲.۸ میلیارد دلار، امارات متحده عربی با ۱.۶ میلیارد دلار، ترکیه با ۹۲۱ میلیون دلار و افغانستان با ۷۲۸ میلیون دلار بوده است.
وی اضافه کرد: در مدت یاد شده ترکیب واردات از نظر ارزشی حدود ۸۴ درصد کالاهای سرمایه ای و واسطه ای و ۱۶ درصد کالاهای مصرفی بوده که بیشترین واردات به ترتیب از کشورهای امارات به میزان ۴.۷ میلیارد دلار، چین به ارزش ۳.۱ میلیارد دلار. ترکیه ۱.۵ میلیارد دلار، آلمان با ۵۶۲ میلیون دلار و سوئیس به میزان ۵۳۸ میلیون دلار صورت گرفته است.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به سیاستهای اتخاذ شده برای رفع تعهدات ارزی با توجه به اختیارات کمیته اقدام ارزی مستقر در سارمان توسعه تجارت ایران پیش‌بینی کرد با توجه به سیاست‌های دولت سیزدهم تا پایان سال جاری  صادرات غیر نفتی به میزانی بیش از رشد صادرات سال ۹۸ خواهد رسید.
زادبوم گفت: در بازه زمانی ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ تا مرداد ماه سال جاری صادرات غیر نفتی به استثنای گاز و فرآورده های نفتی ۶۹ میلیارد یورو بوده که ۵۶.۶ میلیارد یورو به چرخه اقتصاد کشور بازگشته و مابقی فرآیند ایفا را دنبال میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید