معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست خبری «تبیین سیاست‌های خارجی کشور و دستاوردهای اخیر در حوزه تجارت خارجی» گفت: در بازه ۹ماهه ابتدای سال حجم صادرات رشد قابل توجهی داشته است‌ و تا پایان سال میزان صادرات غیرنفتی به ۴۵میلیارد دلار خواهد رسید.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست خبری «تبیین سیاست‌های خارجی کشور و دستاوردهای اخیر در حوزه تجارت خارجی» گفت: در بازه ۹ماهه ابتدای سال حجم صادرات رشد قابل توجهی داشته است‌ و تا پایان سال میزان صادرات غیرنفتی به ۴۵میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمان‌پاک با اشاره آخرین آمار بازگشت ارز گفت: در سه ماهه گذشته با تنوع‌بخشی مسیر بازگشت ارز و ‌همسویی سیاست‌های ارزی و تجاری، میزان بازگشت ارز ۱۵-۱۰ افزایش پیدا کرده است.
وی افزود: اقدامات متنوعی طی این مدت برای بهبود تراز تجاری و افزایش صادرات غیرنفتی صورت گرفت؛ از جمله توجه ویژه مسولان ارشد دولت به مباحث صادرات و تجارت و بررسی مشکلات تجار و حل چالش‌ها در قالب هم‌اندیشی و نشست‌های مختلف با دیگر مسئولان که باعث شد نهایتا با رفع موانع صادراتی، تراز تجاری کشور بهبود پیدا کند.
معاون وزیر صمت ادامه داد: طی این مدت تلاش کردیم‌ تصمیم‌گیری ها با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی، اصناف، تعاون، اتحادیه‌ها و تشکل‌ها انجام شود و این روند ضمن ایجاد همدلی با صادرکنندگان آثار مثبتی را نیز در تراز تجارت خارجی کشور رقم زد.
پیمان پاک با ابراز امیدواری برای رسیدن صادرات غیرنفتی به ۴۵میلیارد دلار تا پایان سال گفت: با وجود چالش در دو بازار افغانستان و ترکیه با پیگیری‌های صورت گرفته و همدلی بین دولت و صادرکنندگان، طی ماه‌های اخیر صادرات شتاب گرفت و امیدواریم این روند صعودی ادامه یابد.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه در دولت قبل به دلیل سیاست‌های غلط با وجود جهش نرخ ارز، صادرات افت پیدا کرد، گفت: در این دوره، صادرکنندگان برتر کشور خانه‌نشین شدند و کارت‌های اجاره‌ای رونق پیدا کرد.
پیمان ‌پاک با اشاره به تنوع‌بخشی روش‌های صادراتی بیان داشت: تعداد ۶۲۰  پرونده تهاتر کالا به بانک مرکزی ارسال شده است.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در این چند ماه تلاش کردیم با تسهیل فرایند بازگشت ارز و‌ حمایت از صادرکنندگان، روند رشد صادرات را پیگیری کنیم و به سمت صادرات کالاهایی پیش رویم که مزیت رقابتی و ارزش افزوده داشته باشد.
ارتقای استانداردها برای توسعه صادرات
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه برای جهش صادراتی کیفیت تولید و نهاده‌ها باید مطابق با استانداردهای بین‌المللی باشد، گفت: لازم است کلیه ارگان‌ها و سازمان‌ها به منظور جهش صادراتی و توسعه بازارها به سمت بین‌المللی شدن پیش برود‌ و‌ خوشبختانه طی این مدت اقدامات مناسبی صورت گرفت و روند بین‌المللی شدن در زمینه پایانه‌های صادراتی، آزمایشگاه‌ها، استانداردها، بسته‌بندی و …در حال پیگیری است.

دیدگاهتان را بنویسید