مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری اولین جلسه کمیته کارشناسی کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا در دولت جدید در به عنوان دبیرخانه کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا خبر داد.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری اولین جلسه کمیته کارشناسی کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا در دولت جدید در به عنوان دبیرخانه کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن با اشاره به افزایش ۶۰۰ میلیون دلاری صادرات ایران به آفریقا طی 9 ماهه امسال نسبت به سال گذشته گفت: دستور اصلی این جلسه بررسی مصوبات پیشنهادی کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا جهت درج در جلسه آتی ستاد آفریقا بود که قرار است به زودی به ریاست معاون اول ریاست جمهوری برگزار شود.

پیلتن افزود: در این خصوص پیشنهادهایی از سوی دستگاه‌های مختلف در خصوص توسعه روابط ج. ا. ایران و آفریقا مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: مهمترین مصوبلات این جلسه در خصوص توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل به ویژه حمل و نقل دریایی با قاره آفریقا و همچنین توسعه روابط بانکی بین دو کشور بود.

پیلتن افزود: همچنین در این جلسه پیشنهاداتی در خصوص تاسیس صندوق مشترک بین ج. ا. ایران، عملیاتی شدن خط اعتباری 200 میلیون یورویی توسط ج. ا. ایران برای قاره آفریقا، حمایت از تاسیس مراکز تجاری، افزایش کارشناسان اقتصادی، اعزام رایزنان جدید بازرگانی به کشورهای آفریقایی، امکان استفاده از پتانسیل‌های بخش خصوصی کشورمان در این قاره، الزام دستگاه‌های اقتصادی به تدوین برنامه 4 ساله توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای آفریقایی مطرح شد.

وی گفت: در همین ارتباط، فعال شدن کمیسیون‌های مشترک اقتصادی میان ایران و آفریقا، برگزاری نمایشگاه‌های اقتصادی کشورمان در این قاره، مشارکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی کشورهای آفریقایی و پذیرش هیات‌های تجاری از آفریقا در نمایشگاه‌های بین‌المللی ج. ا. ایران مطرح شد که در جلسه کارشناسی کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا به تصویب رسید و به دبیرخانه ستاد آفریقا جهت بررسی بیشتر و طرح در جلسه ستاد آفریقا ارسال شد.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: این جلسه اولین جلسه کارشناسی کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا در دولت جدید بود که امید است با رویکرد جدید و متفاوت دولت سیزدهم شاهد افزایش فعالیت‌‎های اقتصادی و تجاری میان ج.ا. ایران و کشورهای آفریقایی باشیم.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بررسی‌ها حکایت از ظرفیت ۵ میلیارد دلاری افزایش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای آفریقایی دارد، گفت:

آمارهای منتشره نشان می‌دهد در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ صادرات ج. ا. ایران به قاره آفریقا با افزایش ۱۹۹ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ به ۹۱۲ میلیون دلار رسید.

پیلتن افزود: همچنین پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۰ رکورد صادرات ۱ میلیارد دلاری به قاره افریقا در سال ۱۴۰۰ محقق شود.

گفتنی است اولین جلسه کمیته کارشناسی کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا در دولت جدید با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های عضو کمیسیون اقتصادی و برخی دستگاه‌های بخش دولتی و همچنین بخش خصوصی در سازمان توسعه تجارت ایران به ریاست مدیر کل دفتر عربی آفریقایی سازمان برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید