حمایت WTO برای تقویت ظرفیت کشورهای در حال توسعه و کم‌تر توسعه‌یافته

جهت دانلود کاتالوگ دوره مدیریت جامع صادرات اینجا کلیک کنید

مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به گزارش اخیر سالانه فعالیت‌های موسوم به کمک‌های فنی WTO گفت: گزارش سالانه کمک‌های فنیWTO   نتشریح می‌کند که با وجود بیماری همه‌گیری کووید -19، حمایت WTO   برای تقویت ظرفیت کشورهای در حال توسعه و کم توسعه یافته در سال 2020 همچنان ادامه داشته است.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، میرهادی سیدی با بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس این گزارش، برنامه‌های WTO به ذینفعان کمک کرده تا درک خود را از توافق‌‎نامه‌های WTO و مذاکرات تجاری بهبود بخشند و نقش فعا‌ل‌تری در سیستم تجارت چندجانبه ایفا کنند.
وی افزود: به رغم محدودیت‌های اعمال شده ناشی از همه‌گیری کرونا، 216 فعالیت به سود 15000 شرکت‌کننده در سراسر جهان، توسط دبیرخانه WTO در سال 2020 انجام شد. این فعالیت‌ها ترکیبی از آموزش‌های الکترونیکی که شرکت‌کنندگان به صورت جداگانه دنبال می‌کردند و دوره‌های گروهی مجازی بود.
مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری ادامه داد: این گزارش با عنوان «کمک های فنی مبتنی بر یادگیری دیجیتال WTO در طول شیوع همه‌گیری»، به تحول مدیریت و منابع در کمک‌های فنی سال 2020 ، تغییرات ایجاد شده در برنامه آموزشی و مشارکت کشورها در این برنامه ها می‌پردازد و شامل تجزیه و تحلیل جامعیت و اثربخشی این فعالیت‌ها است.
سیدی اضافه کرد: دبیرخانه سازمان جهانی تجارت قصد داشت بیشتر مولفه‌های آموزشی ارائه شده به شکل حضوری را برای آموزش‌های غیرحضوری مناسب‌سازی کند، در این راستا، دوره‌های غیرحضوری شامل خودآموزی، مطالعات موردی تعاملی و وبینارهایی هستند که توسط کارشناسان WTO، دانشگاهیان و صاحبان مشاغل تجاری از مناطق مختلف جهان اجرا می‌شوند که نخستین دوره سیاست‌های منطقه‌ای مجازی با ۲۰ شرکت‌کننده از حوزه کارائیب از آگوست تا نوامبر سال 2020 برگزار شد.
وی گفت: دوره‌های کارآموزی طولانی مدت، مانند برنامه جوانان حرفه‌ای، که به جوانان حرفه‌ای از کشورهای در حال توسعه و کم توسعه یافته (LDC) فرصتی می‌دهد تا دانش خود را در مورد WTO و مسائل تجارت بین المللی با گذراندن یک دوره یک ساله درWTO  افزایش دهند، همچنان ادامه دارد و دوازده شرکت‌کننده از دوازده کشور در سال 2020 در این برنامه شرکت کردند.
مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری بیان داشت: در چارچوب برنامه همکاری سازمان جهانی تجارت با تعدادی از مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشورهای مختلف جهان موسوم به برنامه کرسی سازمان جهانی تجارت، دانشگاه‌های شرکت‌کننده بالاترین سطح تحقیق خود را از زمان آغاز مرحله دوم برنامه در سال 2014 گزارش کرده‌اند.
سیدی در ادامه یادآور شد: برنامه موسوم به WTO Chares ا نوعی همکاری نزدیک سازمان جهانی تجارت با برخی از مراکز دانشگاهی در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی است که اعضای هیات علمی این مراکز شناخت خوبی از مقررات سازمان دارند و در همکاری و با حمایت WTO ضمن ایفای نقش آگاهی‌بخشی علمی در آن کشور، افزایش سطح آگاهی‌های کارشناسی را نیز در پی دارد. در چارچوب این برنامه به موسسات دانشگاهی منتخب کشورهای درحال توسعه و کمتر توسعه یافته کمک می‌شود تخصص خود را در زمینه‌های مرتبط با WTO مانند  سیاست‌های تجاری، تجارت بین‌الملل، روابط بین‌الملل و حقوق اقتصادی بین‌الملل توسعه دهند.
وی در مورد اهداف اصلی فعالیت‌های آموزشی سازمان جهانی تجارت گفت: کمک به دولت‌ها در اجرای توافقات WTO و شرکت در جلسات، بهبود دسترسی به اطلاعات تجاری به منظور اجرای بهتر حقوق و تعهدات خود مانند تدوین سیاست های تجاری و مذاکره در مورد عضویت در سازمان تجارت جهانی جهت شرکت در گفتگوهای الحاق از جمله این اهداف است.
مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری افزود: این گزارش یادآور می‌شود که داشبوردهای الکترونیکی پویا در نوامبر سال 2020 راه اندازی شدند تا به اعضای WTO کشورهای اهداکننده و دیگران کمک کنند تا از طریق دسترسی به داده‌های زمانی واقعی، برنامه‌های آموزشی و فنی WTO را پیگیری کنند.
سیدی در پایان تاکید کرد: زمینه‌های بالقوه مستعد توسعه که در این گزارش برجسته شده است شامل افزایش مشارکت کشورهای با کمترین میزان توسعه‌یافتگی در برنامه‌های ظرفیت‌سازی و بررسی انطباق با تعهدات اطلاع‌رسانی WTO برای کشورهای در حال توسعه و کشورهای با کمترین میزان توسعه یافتگی است. علاوه بر این، درحالی که دوره آنلاین کشورهای خاورمیانه بالاترین سهم زنان را در فعالیت‌های کمک فنی WTO برای این منطقه ثبت کرده است، در مشارکت کلی زنان که به ویژه از بحران کووید-19 تحت تأثیر قرار گرفتند، مشهود است که جای پیشرفت وجود دارد. دبیرخانه  WTO همچنان به برابری جنسیتی در فعالیت های خویش توجه دارد و متعهد به آن است.

ثبت‌نام در دوره مدیریت جامع صادرات

اگر به دنبال توسعه مهارت‌های خود در حوزه صادرات و ورود به بازارهای بین‌المللی هستید، اکنون بهترین زمان برای اقدام است! ما با افتخار دوره مدیریت جامع صادرات را به شما معرفی می‌کنیم که به صورت آنلاین و در بستر اسکای‌روم برگزار می‌شود.

چرا باید در این دوره شرکت کنید؟

برگزاری 56 دوره موفق: با حضور بیش از 800 نفر شرکت‌کننده در دوره‌های قبلی، ما تجربه و تخصص لازم برای ارائه یک دوره کاربردی و مؤثر را داریم.

 مدرس برجسته: دوره توسط دکتر علیرضا شیرمحمدی، یکی از متخصصین برجسته در حوزه صادرات، تدریس می‌شود.

گواهی‌نامه بین‌المللی: پس از اتمام دوره، گواهی‌نامه معتبر از مرکز تجارت بین‌الملل (International Trade Center) دریافت خواهید کرد.

محتوای کاربردی و عملی: با روش‌های عملیاتی و کاربردی که در این دوره ارائه می‌شود، می‌توانید به سرعت مهارت‌های خود را به کار بگیرید و نتایج ملموس ببینید.

فرصت را از دست ندهید!
ثبت‌نام در این دوره نه تنها به شما کمک می‌کند تا با چالش‌های صادرات آشنا شوید، بلکه راهکارهای عملی برای موفقیت در بازارهای بین‌المللی را نیز ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاهده جزئیات و ثبت‌نام

به آینده شغلی خود سرمایه‌گذاری کنید و با شرکت در دوره مدیریت جامع صادرات، یک قدم بزرگ به سوی موفقیت بردارید!