معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری میز کشوری ترکمنستان با رویکرد بررسی آخرین وضعیت مبادلات تجاری و بررسی مشکلات حمل و نقلی و زیرساختی در منطقه ویژه سرخس خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی موسویان‌ریزی با اشاره به برنامه‌ریزی جهت برگزاری جلسات میزهای کشوری در ماه‌های آتی اظهار داشت: در شرایط جدید و با توجه به هدف‌گذاری افزایش دو برابری صادرات تا افق ۱۴۰۴ به کشورهای همسایه، برنامه‌‎های توسعه تعاملات تجاری با کشورهای هدف صادراتی به ویژه همسایه‌های شمالی ایران با جدیت در حال پیگیری است.
در این نشست، مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مذاکرات تجارت مرزی و تهاتر جهت تقویت مبادلات دوجانبه با ترکمنستان در تابستان سال جاری در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان اینکه صادرات به ترکمنستان در ۲ ماهه اول سال جاری، ۴۴ میلیون دلار است و این کشور در جایگاه پانزدهم مقاصد صادراتی ایران قرار دارد، ابراز امیدواری کرد: صادرات ایران به این کشور تا پایان سال جاری به رقم ۲۵۰ میلیون دلار افزایش یابد.
خاطرنشان می‌سازد، در این جلسه که با حضورمحمدرضا کریم‌زاده، مدیرکل دفتر اروپا و آمریکا، رحمت‌الله خرمالی، رئیس اداره آسیای مرکزی سازمان توسعه تجارت ایران  و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های بخش خصوصی در محل جلسات منطقه ویژه سرخس برگزار شد، بر رفع موانع غیرتعرفه‌ای، حمل و نقل جاده‌ای‌، ریلی و تسریع در تشکیل کمیسیون مشترک دو کشور تاکید شد و برنامه‌های تقویت همکاری‌های صنعتی، معدنی و مناطق آزاد-ویژه تجاری و برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در عشق‌آباد در زمستان سال جاری مورد بررسی قرار گرفت.
یادآور می‌شود، با پیگیری مدیرعامل منطقه ویژه سرخس، جاده اختصاصی جهت دسترسی به مرز سرخس از طریق محدوده منطقه ویژه به ارزش ۱۰۰میلیارد تومان در دست تکمیل است که به زودی و در مردادماه ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید

دیدگاهتان را بنویسید