مشاور امور بین‌الملل و توافقنامه‌های تجاری گفت: سازمان جهانی تجارت از نمایندگان کشورها اعم از اعضای دائم یا ناظر دعوت کرده است تا در نشست کارشناسی در زمینه زنجیره تأمین و شفافیت نظارتی واکسن کووید 19  با هدف بررسی موانع تولید و توزیع این واکسن و بهبود اقتصاد جهانی مشارکت کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، میرهادی سیدی با بیان این مطلب اظهار داشت: این نشست از سوی سازمان جهانی تجارت در 29 ژوئن 2021 برای کمک به درک بهتر مردم و سیاستگذاران از عملکرد جهانی زنجیره‌های تأمین واکسن کووید 19، جهت انتقال آسا‌ن‌تر واکسن و ضرورت شفافیت بیشتر در نظارت و همگرایی بین کشورها برگزار می‌شود.

وی افزود: این رویداد نحوه تولید واکسن و تجارت را بررسی و اقدامات تجاری که دسترسی در سطح انبوه، تولید و توزیع سریع واکسن را پشتیبانی یا محدود می‌کند را مورد بحث قرار داده و شامل موارد تشخیصی، درمانی و سایر کالاهای پزشکی مرتبط با کووید 19 نیز خواهد بود.

سیدی تصریح کرد: نشست فنی «زنجیره تأمین واکسن کووید 19 و شفافیت نظارتی» پیرو نشست‌های سازمان جهانی تجارت پیرامون کووید 19 و رعایت عدالت در توزیع واکسن که در 14 آوریل تشکیل شد، برگزار می‌شود. از این رو، مدیرکل سازمان جهانی تجارت از اعضای سازمان جهانی تجارت، تولیدکنندگان واکسن و سازمان‌های بین‌المللی خواست با هدف تسریع در پایان همه‌گیری این بیماری و تسریع در بهبود اقتصاد جهانی به موانع مربوط به تولید واکسن کووید 19رسیدگی کنند.

مشاور امور بین‌الملل و توافقنامه‌های تجاری اضافه کرد: مدیرکل سازمان جهانی تجارت، در نشست پیشین خود، بر نقش اساسی اعضای سازمان جهانی تجارت جهت رعایت عدالت بیشتر در توزیع جهانی واکسن کووید 19 با کاهش موانع زنجیره تامین، استفاده کامل از ظرفیت تولید موجود و پرداختن به موضوعات مربوط به مالکیت معنوی و نحوه دسترسی و نوآوری‌ها در این زمینه تاکید کرد.

وی خاطرنشان ساخت: در این نشست مباحثی در خصوص نقشه تولید و تجارت واکسن و همچنین انتقال برون مرزی نهاده‌های آن ارائه می‌شود و شرکت‌کنندگان آخرین پیش‌بینی‌ها در مورد تولید واکسن کووید 19، نقشه زنجیره تأمین و واکنش های احتمالی در حوزه سیاست که در گلوگاه‌های این زنجیره تأمین توسط تولیدکنندگان واکسن گزارش شده است را بررسی می‌کنند و در راهکارهای  بهبود نظارت و تسهیل انتقال نهاده‌های واکسن انجام داد، را مطرح خواهند کرد.

سیدی گفت: این نشست شامل جلسه‌ای در زمینه شفافیت و همگرایی در حوزه نظارت با تأکید بر نحوه شفافیت در فرآیند تصویب مقررات و همچنین تلاش برای پاسخ به این سوال که همکاری‌های بین‌المللی چگونه می‌تواند به تولید، تأیید و انتشار واکسن‌ها، روش‌های درمانی و تشخیصی کمک کند، می‌پردازد و جلسه پایانی این نشست فراتر از بحث واکسن‌ها خواهد بود و طیف گسترده‌ای از فناوری‌های بهداشتی از جمله راه‌های تشخیص، درمان و همچنین سایر محصولات پزشکی را شامل می‌شود.

گفتنی است، در همین راستا  سازمان جهانی تجارت از نمایندگان کشورهای عضو اعم از اعضای دائم یا ناظر سازمان جهانی تجارت برای حضور در این نشست که در تاریخ 29 ژوئن 2021 ( 8 تیر 1400) برگزار می‌شود  دعوت به مشارکت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید