رایزن بازرگانی ایران در چین گفت: به استناد آمار منتشرشده از سوی گمرک چین، حجم تجارت این کشور در 5 ماهه نخست سال 2021 معادل 2271 میلیارد دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 38 درصدی را تجربه کرده است.
 به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، عبدالحمید عادلی با بیان این مطلب اظهار داشت: صادرات چینی‌ها در این مدت با رشد 40 درصدی به رقم 1237 میلیارد دلار رسیده و در مقابل واردات با 1034 میلیارد دلار، رشد 36 درصدی را ثبت کرده است.
وی افزود: از نگاه تجارت با سایر کشورها، حجم مبادلات تجاری چین با هند در 5 ماهه نخست سال میلادی جاری رشد چشمگیر 70 درصدی داشته که در این میان سهم صادرات رشد 64 درصدی و سهم واردات رشد 90 درصدی بوده است.
عادلی ادامه داد: علاوه بر این و با وجود مناقشه‌های تجاری میان ایالات متحده آمریکا و چین، روند تجارت بین دو کشور مسیری متفاوت دنبال کرده است، به گونه‌ای که در این دوره چین موفق شده 206 میلیارد دلار به آمریکا صادر کند و در مقابل 73 میلیارد دلار از این کشور وارد کند.
رایزن بازرگانی ایران در چین خاطرنشان ساخت:  حجم تجارت بین اقتصاد اول و دوم جهان نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد 52 درصدی همراه بوده است.
یادآور می‌شود، اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، هنگ کنگ و ژاپن شرکای مهم تجاری چین هستند.

دیدگاهتان را بنویسید