دکتر حسین قریبی سفیر ایران در برزیل معتقد است تمامی نهادهای مرتبط می‌توانند در پیشبرد دیپلماسی اقتصادی نقش ایفا کنند اما اولویت نخست باید تغییر نگاه و رفتار باشد.

اندیشکده راهبردی تبیین- با هر چه پیچیده‌تر‌شدن مناسبات بین‌المللی و اهمیت مضاعف اقتصاد در جایگاه کشورها در صحنه بین‌المللی، استفاده از ابزارهای جدید جهت نیل به اهداف از اهمیت بالایی برخودار شده است. دیپلماسی اقتصادی ابزاری نوین در عرصه سیاست خارجی تلقی می‌شود که می‌تواند شامل تسهیل مراودات به خصوص برای تجار داخلی و جذب سرمایه خارجی باشد. همچنین در مجامع و نهادهای بین‌المللی هم می‌تواند در جهت منافع ملی مورد استفاده قرار گیرد. اهمیت دیپلماسی اقتصادی و نقش آن در تقویت اقتصاد ملی و پیشبرد منافع، آن را شایسته بررسی و مداقه می‌نماید. وظایف نهادهای گوناگون و تقسیم وظایف میان آنها در چارچوب دیپلماسی اقتصادی، اولویت‌های دیپلماسی اقتصادی، مزیت‌های نسبی ایران در این زمینه، تأثیر تحریم‌ها و نقش نمایندگی‌های دیپلماتیک، از موضوعاتی است که ضرورت بررسی آنها در شرایط کنونی، احساس می‌شود. در این میان، به نظر می‌رسد برخی حوزه‌های جغرافیایی همچون آمریکای لاتین از زمینه‌های مناسبی جهت گسترش مناسبات اقتصادی و پیشبرد دیپلماسی اقتصادی برخوردار است.

در این رابطه گفتگویی با دکتر حسین قریبی سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل انجام داده‌ایم. آقای قریبی تجربیات دیپلماتیک بسیاری در سال‌های گذشته داشته‌اند. عضویت در هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل، عضویت در شورای اجرایی یونیسف و دستیاری وزیر امور خارجه، بخشی از سوابق ایشان را شامل می‌شود. آقای قریبی از حدود دو سال قبل، مسئولیت سفارت ایران در برزیل را بر عهده گرفته‌اند. با توجه به کیفیت و نوع مبادلات تجاری ایران و برزیل، به نظر می‌رسد کشور برزیل نمونه مطلوبی برای بررسی موردی در حوزه دیپلماسی اقتصادی باشد. البته ایشان در گفتگوی پیش‌رو به مباحث کلان‌تر در ارتباط با دیپلماسی اقتصادی و نقش وزارت امور خارجه در این میان نیز پرداخته‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید