کارخانه نوآوری چگونه به ایران راه پیدا کرده است؟

با افزایش تعداد شتابدهنده ها، شرکت های سرمایه گذاری و … از اوایل دهه 90 برنامه ای به نام مراکز شکل گیری در شهرهای مختلف با هدف ایجاد فضایی یکپارچه برای فعالیت‌های مختلف مورد نیاز در مسیر کارآفرینان استارتاپی مطرح شد. به طوری که همه نیازهای کارآفرینان یا علاقه‌مندان به راه اندازی استارتاپ‌ها، از طریق بخش‌های مختلف فضای کاری مشترک، فضای رویدادها، شتاب‌دهنده‌ها، دفاتر سرمایه‌گذاری و … در مراکز شکل‌گیری درنظرگرفته شده بود.درواقع هدف اصلی این طرح دسترسی بهتر و متمرکزتر به این مجموعه امکانات به خصوص در شهرهای کوچک‌تر بود.

کارخانه نوآوری آزادی

کارخانه نوآوری از چه اجزایی تشکیل شده است؟

فضای اشتراک کاری

شامل فضاهای کاری مستقل، اتاق جلسات، کافی شاپ، فضای نشیمن، اتاق ارائه، میز کار، اینترنت و تجهیزات اداری مورد نیاز است.

شتابدهنده ها

این بخش با هدف ارائه خدمات به شتابدهنده های مستقر در شهر جهت کمک به استارتاپها ایجاد می شود.

ارائه دهندگان خدمات

افراد و سازمان هایی که توانایی و پتانسیل ارائه خدمات در دو بخش ارائه خدمات نرم و مشاوره ای و ارائه خدمات سخت و تجهیزاتی را دارند.

صندوق سرمایه گذاری

فضایی مختص سرمایه گذاران برای ایجاد رابطه ای نزدیک بین استارتاپ ها و سرمایهگذاران و تسهیل دسترسی و تعامل آنها با یکدیگر.

آزمایشگاه تولید

آزمایشگاه تولید، فضایی مجهز به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری، جهت طراحی و تولید نمونه های اولیه محصولات به عنوان بازوی اجرایی و عملیاتی شتابدهنده ها و فضاهای اشتراک کاری است.

سالن کنفرانس

فضای سالن کنفرانس مناسب برگزاری همایش ها و سمینارهای با ظرفیت تعداد نفرات بالا و همچنین سالن هایی مناسب برای برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی می باشد.

کارخانه نوآوری آزادی
محل برگزاری دوره های مدیریت جامع صادرات

خصوصیات کارخانه نوآوری آزادی

کارخانه نوآوری آزادی در مساحتی حدود 18 هزار و 500 متر مربع با همکاری بخش خصوصی در غرب تهران ایجاد شده و تمام آن چه را که یک تیم کارآفرینی نیاز دارد مهیا کرده است. موقعیت جغرافیایی کارخانه و دسترسی‌های مناسب به وسایل حمل‌ونقل عمومی، نزدیکی به دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجاورت با فرودگاه مهرآباد و ایستگاه مترو از مزایای این مجموعه محسوب می شود و حضور دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و نخبگان را در این محل سهولت می بخشد.

این کارخانه دارای 10 سوله 10000 متر مربعی و همچنین 4500 متر مربع ساختمان اداری و واحدهای خدماتی شامل فضای کاری مشترک، اتاق جلسات متعدد، سالن همایش، باشگاه ورزشی، رستوران و کافی شاپ می باشد. سوله‌های 10 گانه کارخانه نوآوری توسط شرکت‌های بخش خصوصی تبدیل به یک شتابدهنده یا مرکز نوآوری شده است که این اتفاق فرصت مناسبی برای تیم‌های استارت‌آپی است تا بتوانند از امکانات این شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری استفاده کنند.

دوره کاربردی مدیریت جامع صادرات
برگزاری دوره 48 مدیریت جامع صادرات

دیدگاهتان را بنویسید