پاسخ به سوالات کارشناسان که در مناظرات اقتصادی مسکوت ماند!

جهت دانلود کاتالوگ دوره مدیریت جامع صادرات اینجا کلیک کنید

موضوع تجارت بین الملل یکی از موضوعات پیچیده است که در کشور ما به دلیل سابقه نفتی و عدم نیاز به آن دارای سطح دانش بسیار پایین است. متاسفانه دانشگاه های ما در بخش پرورش منابع انسانی در این حوزه عملکرد خوبی نداشته اند و طبیعی است که منابع انسانی به کار گرفته شده در این بخش نتوانند در این محیط پیچیده، استراتژی مناسب را برای ورود با الگوی صحیح به این اکوسیستم ارائه نمایند.

در این نوشتار و به صورت اختصار به سه سوال مهم مطرح شده توسط کارشناسان محترم اقتصادی پاسخ داده می شود، امید است مورد استفاده مردم عزیز، نخبگان و کارشناسان اقتصادی قرار گیرد.

استراتژی مشارکت در اقتصاد کشورهای همسایه

مهمترین پاسخ در شرایط فعلی به موضوع مشارکت بیشتر ایران در محیط تجارت بین الملل با توجه به محدودیت های بین المللی از جمله تحریم، مشارکت در زنجیره تامین کشورهای همسایه است. ذیلا و به عنوان مثال یک نمونه از این استراتژی ها ارائه می گردد:

به عنوان مثال کشورهایی مانند ارمنستان، قزاقستان، پاکستان، عمان، سوریه و حتی عراق از نمونه های این کشورها هستند که به دنبال پیشرفت در رشد و توسعه هستند. منابع، مواد اولیه و در بسیاری از موارد فن آوری های مورد نیازشان را از کشورهای دوردست تامین می کنند و در بسیاری از موارد با هزینه های بالا.

کشور ارمنستان به عنوان یکی از کشورهای همسایه ایران دارای روابط تجاری در قالب توافق نامه های تجاری آزاد و GSP با کشورهای بزرگ از جمله آمریکا است. در حال حاضر ما با این کشور دارای توافق نامه تجارت ترجیحی هستیم که در حال تبدیل شدن به توافق نامه تجارت آزاد است، این یک ظرفیت بزرگ برای ایران ایجاد می کند که صرفا از طریق شناسایی نقاط ضعف زنجیره های تامین در آن کشور و مشارکت تجاری در آن بخش های زنجیره تامین می تواند باعث روابط برد-برد تجاری شود.

چنانچه کشور ما این بخش های مهم از زنجیره تامین در این کشورها ها را شناسایی کند، می تواند در آن زنجیره ها با استفاده از سیاست های تجاری مشارکت فعال داشته باشد. این مشارکت صرفا با مذاکره قابل انجام نیست و نیازمند انعقاد توافق نامه های تجاری و از طریق شناسایی نقاط قوت ما و نقاط ضعف و فرصت های کشورهای هدف است.

از این طریق است که از طریق استراتژی اقتصاد سیاسی روابط تجاری برد-برد بین ما و این کشورها شکل می گیرد و با توجه به محدودیت های بین المللی روابط به صورت پایدار طراحی می شود.

لذا دوگانه تحریم و یا عدم تحریم که یک موضوع اختلافی بین سیاستمداران است تبدیل به یک فرصت برای کمرنگ کردن نقش تحریم ها و به دنبال آن مشارکت کشورهای هدف در محو اثرات سوء آن خواهد بود.

لذا دوگانه تحریم و یا عدم تحریم که یک موضوع اختلافی بین سیاستمداران است تبدیل به یک فرصت برای کمرنگ کردن نقش تحریم ها و به دنبال آن مشارکت کشورهای هدف در محو اثرات سوء آن خواهد بود.

البته توجه داریم که این فقط یک راه حل برای بزرگ تر کردن کیک اقتصادی کشور در قالب برنامه زمان بندی کوتاه مدت است. در مطلب زیر می توانید اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آورید:

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید!

استراتژی جذب سرمایه گذار خارجی

مهمترین ضعف در کشور ما در حوزه جذب سرمایه خارجی در دسترس نبودن استراتژی است، چنانچه برای جذب سرمایه خارجی استراتژی مناسب جهت ارائه در اختیار نداشته باشیم، نمی توانیم سرمایه گذاران خارجی را به سمت اهدافی که همخوانی با استراتژی های پیشرفت کشور داشته باشند هدایت کنیم و البته سرمایه گذاران خارجی هم اشتیاق برای این سرمایه گذاری نخواهند داشت.

به عنوان مثال طبیعی است زمانی که ارزش پول ملی کاهش می یابد، مهمترین سوال سرمایه گذاران خارجی این است که چگونه با ورود سرمایه خارجی به کشور می توانند ارزش سرمایه خود را حفظ کنند؟

پاسخ اینکه چنانچه سرمایه گذاران خارجی با ورود سرمایه، فن آوری و یا تجهیزات و ماشین آلات (که قانون جذب و تشویق سرمایه گذاری خارجی ایران (FIPPA) این ظرفیت را در اختیار آن ها قرار می دهد) به تولید محصول و یا خدماتی مشغول شوند که بتوانند آن را صادر کنند، طبیعی است که درامد ارزی خواهند داشت و هیچگاه با کاهش ارزش سرمایه گذاری مواجه نخواهند شد، به عبارت دیگر سرمایه گذاران خارجی از نقاط قوت در ایران که همان منابع انسانی، انرژی و بازار فوق العاده بزرگ همسایگان استفاده خواهند کرد و بعد از تولید محصول و یا خدمات آن را صادر می کنند و مجددا درآمد ارزی به دست خواهند آورد.

البته باز هم این فقط یک راه حل برای جذب سرمایه خارجی است و بیان آن صرفا به منظور نشان دادن راه برای سیاستمداران است. در لینک زیر برای تدوین استراتژی جذب سرمایه خارجی به صورت مفصل ارائه صورت گرفته است:

فرصت های سرمایه گذاری در ایران

مدل مشارکت مردم در اقتصاد:

شعار مشارکت مردم در اقتصاد البته نیازمند یک مدل است، مطمئن هستیم صرفا با تکرار این شعار هدف مشارکت مردم در اقتصاد محقق نمی شود. برای مشارکت مردم در اقتصاد نیازمند یک مدل هستیم.

این مدل سالهاست در دنیا در قالب مشارکت عمومی و یا خصوصی (Public Private Partnership) تعریف شده است و البته لایحه مشارکت عمومی و خصوصی سالهاست که در راهرو های مجلس و نیز سازمان برنامه در حال رفت و آمد است و به دلیل عدم وجود درک صحیح از این موضوع باعث شده است به صورت کلان در اقتصاد مورد استفاده قرار نگیرد.

در این مدل نقدینگی در جامعه به صورت انبوه و توسط مردم در اقتصاد و با استفاده از مشارکت راهبردی بین دولت و مردم با در نظر گرفتن مدیریت مردم در اقتصاد جذب می گردد. لذا نقدینگی فزاینده که علت اصلی تورم است از طریق یک مدل صحیح به کار گرفته می شود و به دنبال آن علاوه بر اجرای پروژه های بزرگ که به دنبال آن رونق تولید شکل می گیرد، جهش اقتصادی را فراهم می کند.

در این مدل دو موضوع بسیار مهم وجود دارد، اول اینکه نقدینگی در جامعه به صورت خودکار به سمت تولید حرکت می کند که موجب رشد اقتصادی و نیز اشتغال خواهد شد. دوم اینکه سرعت اجرای پروژه ها در کشور افزایش می باید.

به عنوان مثال امروز بزرگترین پروژه ها در دنیا با استفاده از این مدل تنها در دو سال مورد بهره برداری قرار می گیرند در حالی که اکر با استفاده از مدل های سنتی بخواهیم این پروژه ها را در همان کشورها اجراء کنیم بالغ بر ده سال زمان نیاز داریم.

نکته پایانی:

همانگونه که فنآوری در حوزه تولید به کمک می آید، دانش در بخش اقتصاد هم همان نقش فنآوری در تولید و صنعت را ایفاء می کند، امروز نقش دانش در اقتصاد و مدیریت بسیار پر رنگ تر است که در کشورهایی مانند ایران به آن توجهی نمی شود.

ثبت‌نام در دوره مدیریت جامع صادرات

اگر به دنبال توسعه مهارت‌های خود در حوزه صادرات و ورود به بازارهای بین‌المللی هستید، اکنون بهترین زمان برای اقدام است! ما با افتخار دوره مدیریت جامع صادرات را به شما معرفی می‌کنیم که به صورت آنلاین و در بستر اسکای‌روم برگزار می‌شود.

چرا باید در این دوره شرکت کنید؟

برگزاری 56 دوره موفق: با حضور بیش از 800 نفر شرکت‌کننده در دوره‌های قبلی، ما تجربه و تخصص لازم برای ارائه یک دوره کاربردی و مؤثر را داریم.

 مدرس برجسته: دوره توسط دکتر علیرضا شیرمحمدی، یکی از متخصصین برجسته در حوزه صادرات، تدریس می‌شود.

گواهی‌نامه بین‌المللی: پس از اتمام دوره، گواهی‌نامه معتبر از مرکز تجارت بین‌الملل (International Trade Center) دریافت خواهید کرد.

محتوای کاربردی و عملی: با روش‌های عملیاتی و کاربردی که در این دوره ارائه می‌شود، می‌توانید به سرعت مهارت‌های خود را به کار بگیرید و نتایج ملموس ببینید.

فرصت را از دست ندهید!
ثبت‌نام در این دوره نه تنها به شما کمک می‌کند تا با چالش‌های صادرات آشنا شوید، بلکه راهکارهای عملی برای موفقیت در بازارهای بین‌المللی را نیز ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاهده جزئیات و ثبت‌نام

به آینده شغلی خود سرمایه‌گذاری کنید و با شرکت در دوره مدیریت جامع صادرات، یک قدم بزرگ به سوی موفقیت بردارید!