پیگیری رفع مشکلات ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان خشکبار

جهت دانلود کاتالوگ دوره مدیریت جامع صادرات اینجا کلیک کنید

دبیر کمیته اقدام ارزی از پیگیری رفع مشکلات صادرکنندگان حوزه خشکبار در موضوع ایفای تعهدات ارزی خبر داد. 

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، احسان قمری گفت: صادرکنندگان خشکبار به عنوان یکی از بخش‌های موفق در حوزه صادرات غیرنفتی، در سال گذشته بیش از ۲/۲ میلیارد دلار صادرات داشته و از نظر وزنی و ارزشی از رشد مطلوبی نسبت به سال ۹۸ برخوردار بوده‌اند 

وی ادامه داد: این صادرکنندگان بیش از ۷۵ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده و با توجه به روند موجود، این امیدواری وجود دارد که تا پایان مهلت در نظر گرفته شده برای رفع تعهدات سال ۱۳۹۹، نسبت به ایفای تعهدات کامل ارزی خود اقدام کنند. 

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: بر اساس بررسی‌های انجام شده ۴۰ صادرکننده در طول یک سال گذشته به صورت میانگین بیش از ۹۵ درصد از تعهدات ارزی صادراتی خود را ایفا کرده که گروه خشکبار با ۵ صادرکننده در این گروه یکی از بخش‌های موفق در ایفای تعهدات ارزی به شمار می‌رود. 

قمری گفت: یکی از برنامه‌های کمیته اقدام ارزی دعوت از اتحادیه‌ها و تشکل‌های صادراتی فعال با هدف بیان مشکلات و دغدغه‌ها در حوزه ایفای تعهدات ارزی و آسیب‌شناسی دستورالعمل‌های مرتبط در راستای پیگیری و رفع مشکلات پیش رو و همچنین اصلاح اشکالات احتمالی در دستورالعمل‌های موجود است. 

دبیر کمیته اقدام ارزی افزود: بر این اساس تنی چند از اعضای هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان خشکبار، ضمن حضور در جلسه کمیته اقدام ارزی و بیان دیدگاه‌های کارشناسی خود در خصوص بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ مشکلات صادرکنندگان خشکبار در خصوص ایفای تعهدات ارزی را مطرح کردند. 

قمری اظهار داشت: مشکلات مطرح شده از سوی هیات رییسه اتحادیه خشکبار به نمایندگی از اعضای اتحادیه شامل سه بخش روش‌های ایفای تعهدات ارزی، قیمت‌گذاری کالاهای صادراتی و مهلت ایفای تعهدات ارزی بوده که ضمن بحث و بررسی در خصوص موارد فوق، راهکارهای پیشنهادی ار سوی اعضای اتحادیه اعلام شد. 

وی گفت: مشکلات مربوط به ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان خشکبار در خصوص فروش ارز در سامانه نیما و همچنین واگذاری ارز حاصل از صادرات به غیر از جمله مواردی بود که در جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راهکارهای اجرایی مطرح شد. 

دبیر کمیته اقدام ارزی  افزود: با توجه به افزایش اولویت‌های واردات از ۱۰۰۰ ردیف تعرفه به ۳۵۰۰ کد تعرفه، بخش اعظم مشکلات صادرکنندگان در خصوص واگذاری کوتاژهای صادراتی رفع شده و فرایند ایفای تعهدات ارزی با استفاده از رویه فوق‌الذکر، سرعت بیشتری به خود گرفته است. 

قمری یادآور شد: درخواست اتحادیه خشکبار در خصوص افزایش مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان خشکبار مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد اتحادیه مذکور با همکاری دفتر تخصصی مربوطه در سازمان توسعه تجارت ایران نسبت به پیشنهاد کد تعرفه‌های مشمول، دلایل توجیهی و همچنین مهلت  پیشنهادی به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی اقدام کرده تا در جلسه بعدی کمیته اقدام ارزی در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

ثبت‌نام در دوره مدیریت جامع صادرات

اگر به دنبال توسعه مهارت‌های خود در حوزه صادرات و ورود به بازارهای بین‌المللی هستید، اکنون بهترین زمان برای اقدام است! ما با افتخار دوره مدیریت جامع صادرات را به شما معرفی می‌کنیم که به صورت آنلاین و در بستر اسکای‌روم برگزار می‌شود.

چرا باید در این دوره شرکت کنید؟

برگزاری 56 دوره موفق: با حضور بیش از 800 نفر شرکت‌کننده در دوره‌های قبلی، ما تجربه و تخصص لازم برای ارائه یک دوره کاربردی و مؤثر را داریم.

 مدرس برجسته: دوره توسط دکتر علیرضا شیرمحمدی، یکی از متخصصین برجسته در حوزه صادرات، تدریس می‌شود.

گواهی‌نامه بین‌المللی: پس از اتمام دوره، گواهی‌نامه معتبر از مرکز تجارت بین‌الملل (International Trade Center) دریافت خواهید کرد.

محتوای کاربردی و عملی: با روش‌های عملیاتی و کاربردی که در این دوره ارائه می‌شود، می‌توانید به سرعت مهارت‌های خود را به کار بگیرید و نتایج ملموس ببینید.

فرصت را از دست ندهید!
ثبت‌نام در این دوره نه تنها به شما کمک می‌کند تا با چالش‌های صادرات آشنا شوید، بلکه راهکارهای عملی برای موفقیت در بازارهای بین‌المللی را نیز ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاهده جزئیات و ثبت‌نام

به آینده شغلی خود سرمایه‌گذاری کنید و با شرکت در دوره مدیریت جامع صادرات، یک قدم بزرگ به سوی موفقیت بردارید!