معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگوی زنده با خبر سراسری ساعت ۱۴ گفت: آئین نامه جدید با نظر بخش خصوصی تدوین شده و اجرایی شدن آن موانع پیش روی صادرکنندگان را از میان برمیدارد.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگوی زنده با خبر سراسری ساعت ۱۴ گفت: آئین نامه جدید با نظر بخش خصوصی تدوین شده و اجرایی شدن آن موانع پیش روی صادرکنندگان را از میان برمیدارد.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمان پاک اظهار داشت: وزیر صمت در بدو فعالیت دولت آئین نامه‌ای را  با کمک صادرکنندگان، اتاق ها و تشکل ها تنظیم کرد که در ستاد هماهمنگی اقتصادی دولت مصوب و ابلاغ شد و با اجرایی شدن آن بسیاری از مشکلات و موانع پیش روی صادرکنندگان رفع خواهد شد.
وی افزود: امروز نیز رئیس جمهور در دیدار با صادرکنندگان به مناسبت روز ملی صادرات، نسبت به بررسی مجدد و کامل تمام دستورالعمل ها و آیین نامه ها و یکپارچه‌سازی آنها تاکید کرد.
پیمن پاک ادامه داد: یکی از موارد مهم در این زمینه، ممنوعیت ها و عوارض صادراتی است که در سالهای گذشته بر اساس محمل قانونی انجام نشده، در واقع لازم است پیشنهادات در این خصوص به شورای هماهنگی اقتصاد ارائه شود و شورا سه ماه پس از تصویب آن را به مرحله اجرا درآورد به گونه ای که برنامه ریزی در بازارهای هدف صادراتی با مشکل مواجه نشود.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: با توجه به برنامه کوتاه و طبق آئین نامه حمایت  از شرکتهای زنجیره تامین، در صورتی که شرکتهای زنجیره تامین بر مبنای آئین نامه، بتوانند  بخشی از بازار داخل را به لحاظ کالاهای اساسی و کالاهای حساس تامین کنند هیچ گونه تغییرات کالایی، سیاستی و برنامه ای نباید مانعی بر اهداف صادراتی ایجاد کند. همچنین در بلند مدت نیز هیات دولت و وزارت صمت در این خصوص برنلمه ریزی کرده‌اند.
وی در خصوص تحقق اهداف صادراتی بیان داشت: بر اساس مطالعاتی که در سازمان توسعه تجارت ایران انجام شده که بر اساس آن، کشورهای همسایه ظرفیت واردات ۱۰۰ میلیارد دلاری از ایران دارند و ما بر اساس مزیت نسبی خود میتوانیم به بازارهای این کشورها ورود کنیم.
پیمان پاک گفت: برای افزایش ۳۵ میلیارد دلاری در افق ۱۴۰۴ برنامه ریزی شده که پیش بینی می‌کنیم این هدف محقق گردد.

دیدگاهتان را بنویسید