دبیر کمیته اقدام ارزی با ارائه گزارشی از فعالیت کمیته اقدام ارزی، اقدامات و مصوبات کمیته مذکور را مفید ارزیابی کرد و گفت: در حالی که کمتر از یکسال از تشکیل اولین جلسه کمیته اقدام ارزی می گذرد اما ساختار آن به گونه ای بوده که ضمن بررسی حجم زیادی از مشکلات صادرکنندگان، در تصمیم‌گیریهای خود نیز تلاش میکند تا در مسیر تسهیل و تسریع در ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان حرکت کند.

دبیر کمیته اقدام ارزی با ارائه گزارشی از فعالیت کمیته اقدام ارزی، اقدامات و مصوبات کمیته مذکور را مفید ارزیابی کرد و گفت: در حالی که کمتر از یکسال از تشکیل اولین جلسه کمیته اقدام ارزی می گذرد اما ساختار آن به گونه ای بوده که  ضمن بررسی حجم زیادی از مشکلات صادرکنندگان، در تصمیم‌گیریهای خود نیز تلاش میکند تا در مسیر تسهیل و تسریع در ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان حرکت کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، احسان قمری اظهار داشت: اعضای کمیته متشکل از کلیه دستگاه‌های اثرگذار بر تجارت خارجی کشور شامل سازمان توسعه تجارت ایران، بانک مرکزی، گمرک، سازمان امور مالیاتی، وزارت نفت، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون ایران، اتاق اصناف و نهادهای نظارتی تلاش کرده‌اند با ارائه پیشنهادات کارشناسی و کاربردی به مراجع بالاتر و یا اتخاذ تصمیمات اجرایی، مسیر ایفای تعهدات ارزی را هموار کنند.
وی افزود: در پی تفویض اختیار انجام شده به وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص پیگیری ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان، کمیته اقدام ارزی با برگزاری پنج جلسه، اولین جلسه رسمی خود را در شهریورماه ۹۹برگزار کرد و از آن پس به صورت هفتگی، برگزاری جلسات استمرار داشته و تاکنون ۴۰جلسه کمیته اقدام ارزی با حضور اعضای کمیته برگزار شده است.
مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی ادامه داد: تاکنون بیش از  ۷۰۰درخواست جهت طرح در کمیته اقدام ارزی مربوط به ایفای تعهدات ارزی سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰ به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی ارسال شده است که پس از جمع‌بندی، تشکیل پرونده و بررسی کارشناسی با حضور کارشناسان دستگاه‌های عضو کمیته اقدام ارزی، در مجموع ۳۲۷پرونده به کمیته اقدام ارزی منعکس و در جلسات کمیته مورد بررسی قرار گرفته است که از این تعداد، ۱۵۰مصوبه، ابلاغ شده است.
دبیر کمیته اقدام ارزی گفت: کمیته اقدام ارزی براساس اختیارات قانونی خود، ضمن بررسی مشکلات موردی صادرکنندگان در حوزه ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات، نسبت به تصمیم‌گیری در خصوص مواردی که در بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات به آنها تصریح نشده است، اقدام می‌کند.
قمری، از دیگر اقدامات کمیته اقدام ارزی که با همکاری کارگروه پایش رفتار تجاری صورت گرفته است را پیگیری رفع تعلیق کارت‌های بازرگانی صادرکنندگانی عنوان کرد که در حوزه ایفای تعهدات ارزی خود مشکلاتی داشته و نتوانسته‌اند به دلایل مختلف، حداقل تعهدات ارزی خود را ایفا کنند.
وی افزود: بر این اساس، پس از ایفای تعهدات ارزی. کارت بازرگانی بیش از ۷۰۰صادرکننده از حالت تعلیق خارج شده و با تسهیل انجام گرفته در بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات و انعطاف در نظر گرفته شده در روش‌های ایفای تعهدات ارزی، به نظر می‌رسد صادرکنندگان با طیب خاطر می‌توانند ضمن انجام فعالیت‌های صادراتی خود، نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کنند.
دبیر کمیته اقدام ارزی با اشاره به استفاده نظرات و دیدگاه های تمامی بخش های مرتبط به عنوان مهم ترین کارکرد کمیته اقدام ارزی گفت: بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات، ماحصل تلاش جمعی اعضای کمیته اقدام ارزی و چکیده نظرات صادرکنندگان بوده و تلاش شد کلیه موارد مربوط به صادرکنندگان در این بسته دیده شود.
قمری بیان داشت: کمیته اقدام ارزی در کلیه سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت کشور نیز به صورت منظم برگزار می‌شود و ۳۰ کمیته اقدام ارزی علاوه بر تهران در مراکز استان‌های کشور فعال بوده و مشکلات صادرکنندگان در حوزه ایفای تعهدات ارزی را بررسی می‌کنند.
وی تصریح کرد: افزایش ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان در سال جاری، دلایل مختلفی داشته است، ولی می‌توان مهم‌ترین دلیل آن را تعیین تکلیف چگونگی ایفای تعهدات ارزی سال۱۴۰۰ در ابتدای سال با هدف برنامه‌ریزی مطلوب جامعه صادرکنندگان دانست.
مدیر کل دفتر خدمات بازرگانی همچنین عدم تدوین و ابلاغ بخشنامه‌ها و مقررات متعدد و جمع‌بندی همه موضوعات ایفای تعهدات ارزی در بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات را از دیگر دلایل تسریع در ایفای تعهدات ارزی عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید