معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی و صنایع لاهور پاکستان و هیات همراه با اشاره به پتانسیل‌های دو کشور بر افزایش تعامل تجاری دو کشور و گسترش همکاری‌های تجاری تاکید کرد.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی و صنایع لاهور پاکستان و هیات همراه با اشاره به پتانسیل‌های دو کشور بر افزایش تعامل تجاری دو کشور و گسترش همکاری‌های تجاری تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، فرهاد نوری در دیدار با بیان نعمان کبیر، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع لاهور پاکستان با اشاره به سفر چندین هیات پاکستانی به ایران در سال جاری گفت: حجم تجارت رسمی ایران و پاکستان چندان راضی‌کننده نیست و امیدواریم با تعامل بیشتر سطح روابط دو کشور را افزایش دهیم.

نوری افزود: مطالعات بازار نشان می‌دهد پاکستان بیشترین پتانسیل صادراتی را برای کشورمان دارد؛ از همین رو علاقمندیم سطح روابط دو جانبه را افزایش دهیم.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه دو کشور دارای اقتصادهای مکملی هستند و می‌توانند در فرآیند تجارت به همدیگر کمک کنند، گفت: در داخل ایران تولیدات بسیار خوبی داریم که مایلیم توسط تجار پاکستانی به اقصی نقاط دنیا صادر شود و در همین حال بتوانیم از محصولات تولیدی پاکستان در داخل کشور استفاده کنیم .

نوری در ادامه با اشاره به تولید انبوه و صادرات کفش‌های غیرچرمی و ماشینی پاکستان به دنیا گفت: تمایل داریم در این زمینه با پاکستان همکاری بیشتری داشته باشیم و تولید مشترک با یک برند و صادرات داشته باشیم. در زمینه نساجی نیز آمادگی همکاری مشترک با کشور پاکستان وجود دارد.

 

نوری با اشاره به امضای موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با پاکستان بر امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد با این کشور تاکید کرد.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به فرصت‌های همکاری از طریق بازارچه‌های مرزی، نمایشگاهی و مناطق آزاد با پاکستان گفت: پاکستان می‌تواند از ظرفیت‌های مناطق آزاد چابهار استفاده کند و در مقابل ما هم می‌توانیم از ظرفیت بندر کراچی برای ترانزیت و حمل کالا به شرق آفریقا استفاده کنیم و با استفاده از این ظرفیت‌ها حجم تجارت دو کشور را افزایش دهیم.

در ادامه رییس اتاق بازرگانی و صنایع لاهور پاکستان نیز با اشاره به پتانسیل افزایش روابط تجاری ایران و پاکستان گفت: دو کشور می‌توانند بازارهای خوبی برای یکدیگر ایجاد کنند.

نومان کبیر با بیان اینکه اتاق بازرگانی بازرگانی لاهور بیش از صد سال قدمت و بیش از ۳۳۰۰۰ هزار عضو دارد، گفت: مسئله تحریم و عدم وجود سیستم بانکی بین دو کشور ارتباطات تجاری را با محدودیت‌هایی روبرو کرده است.

وی با اشاره به سفر مشاور نخست وزیر پاکستان به ایران در جریان نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری و امضای تفاهم‌نامه اظهار امیدواری کرد این تفاهم‌نامه اجرایی و عملیاتی شود و تعاملات تجاری بین دو کشور با استفاده از این تفاهم‌نامه افزایش یابد.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع لاهور پاکستان ادامه داد: در حال حاضر برای تهاتر برنج با LpG به ایران سفر کرده‌ایم و امیدواریم با عملیاتی شدن این تفاهم‌نامه بتوانیم سایر کالاها را نیز تهاتر کنیم.

گفتنی است در این هیات فعالان بخش‌های پتروشیمی، فرش و صنایع دستی، برنج، نساجی، رسانه،IT، محصولات کشاورزی، مواد غذایی و lpG حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید