امروز شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
  • sheralbusiness.com
    مرکز دائم صادرات و سرمایه گذاری

یادداشت/ الگوی صحیح جذب سرمایه

یادداشت/ الگوی صحیح جذب سرمایه

5,0 rating based on 1,234 ratings

بسیاری از کشورهای سرمایه پذیر در دنیا برای جذب سرمایه گذاران رقابت می کنند، سرمایه گذاران مقاصد خود را با استفاده از تکنیک های مقایسه ای انتخاب می کنند، شاخص هایی که سرمایه گذاران برای انتخاب مقاصد سرمایه گذاری از آن استفاده می کنند شامل موارد زیر است:

اول: بازده سرمایه گذاری(ظرفیت بازار)

دوم: منابع انسانی

سوم: منابع انرژی

چهارم: ریسک های سرمایه گذاری

 متاسفانه علیرغم مزیت های رقابتی فراوان در کشور ما در مقایسه با سایر مقاصد سرمایه پذیر در منطقه ما در بسیاری از انتخاب ها در لیست کوتاه سرمایه گذاران خارجی قرار نداریم، ما معتقدیم که معرفی خوبی از ایران به عنوان یک مقصد مهم و دارای مزیت برای سرمایه گذاران خارجی صورت نگرفته است. حتما در این راستا باید تجدید نظر جدی صورت گیرد و با استفاده از مدیران آگاه و مسلط در این حوزه تصمیم جدی به منظور حضور سرمایه گذاران خارجی با استفاده از الگوهای صحیح را در کشور بگیریم. البته باید توجه داشت که الگوی صحیح جذب سرمایه خارجی می تواند در حوزه جذب سرمایه های داخلی کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد و این تکنیک ارزشمند در جذب نقدینگی بالای موجود در جامعه که مشکلات فراوانی را برای اقتصاد کشور فراهم نموده است، موثر واقع شود.

ما معتقدیم ظرفیت بازار ایران علاوه بر ظرفیت بازار کشورهای همسایه(حجم واردات ۱۵ کشور همسایه ۱۲۵۰ میلیارد دلار درسال) ، مشوق های فراوان مانند معافیت های صادراتی، زمین گسترده، موقعیت استراتژیک کشور و وجود نیروهای جوان و تحصیل کرده دلائلی مکفی برای جذب سرمایه های خارجی است. این شاخص های به قدری ارزشمند هستند که می توانند در فرآیند انتخاب مقاصد سرمایه گذاری تاثیر منفی ریسک های کشوری را کاهش دهند و موجب شود که سرمایه گذاران به دلیل ظرفیت بازار، وجود منابع انسانی و نیز منابع انرژی حتما در منطقه، ایران را به عنوان یکی از مقاصد سرمایه گذاری انتخاب نمایند. مسلما در حوزه سرمایه گذاری خارجی نیازمند تدوین استراتژی مناسب برای جذب این سرمایه ها و توسعه تولید و اشتغال هستیم.

دکتر علیرضا شیرمحمدی فرد، موسس نمایشگاه دائم صادرات و سرمایه گذاری ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت