علیرضا شیرمحمدی - منتور صادرات

جمعیت بازار ایران قطعا 85 میلیون نفر نیست، جمعیت بازار ایران بیش از 1.600.000.000 نفر است و همین نقطه آغاز فعالیت در تجارت بین الملل است. 

15 کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران با حجم واردات سالانه 1300 میلیارد دلار، یکی از جذاب ترین بازارهای دنیا را تشکیل می دهند، سهم شرکت های ایرانی از این بازار بزرگ در حوزه های غیر نفتی حدودا 1.5% است که کافی است این رقم سالیانه 3% افزایش یابد، مطمئنا این موضوع می تواند تاثیر بسزایی در توسعه اقتصاد کشور و رونق تولید داشته باشد.

از سوی دیگر جمعیت کشورهای همسایه ایران بالغ بر 1.600.000.000 نفر است، کشورهای همسایه ایران شامل: ترکمنستان، قزاقستان، فدراسیون روسیه، آذربایجان، ارمنستان، نخجوان، ترکیه، عراق، عربستان، کویت، بحرین، عمان، امارات متحده عربی، قطر، هند، پاکستان و افغانستان، همگی بازارهای ایران هستند. 

مجموع جمعیت این کشورها بالغ بر 1.600.000.000 نفر است و اگر یک کسب و کار ایرانی با در نظر گرفتن چنین بازاری فعالیت نماید، قطعا هدف از کسب درآمد در آن کسب و کار متفاوت خواهد بود. 

نقشه ایران

چگونه باید این بازار بزرگ را فتح کنیم؟

علیرغم وجود توانمندی ها در حوزه تولید و خدمات از جمله حوزه های دانش بنیان و نوآورانه و نیز فرصت های بی شمار سرمایه گذاری،

1- چالش معرفی با الگوی صحیح به خریداران و سرمایه گذاران خارجی

2- پایین بودنن دانش تجارت بین الملل در کسب و کارهای ایرانی

از مهمترین دلائل عدم رشد سهم بازار شرکت های ایرانی در این بازارها بوده و تولید کنندگان، صادر کنندگان ما چنانچه با روش های صحیح ارتباط با بازارهای هدف آشنا شوند، می توانند محصولات خود را وارد بازارهای هدف نمایند.

چه محصولاتی؟

امروز در کشور ما به دلیل محدودیت ها و فشارهای بین المللی، می توان ادعا نمود که فرآیندی برای توسعه تولید داخل شکل گرفته است، در کشورهای توسعه یافته، اعتقاد به مرکانتلیست ها با هدف حفاظت و حمایت از تولید داخل در کشورهای توسعه یافته مانند، انگلستان و آمریکا باعث شده که صنایع داخل به شکل کامل توسعه یابد، در کشور ما نیز فشارها و محدودیت های بین المللی باعث شده است که صنایع داخلی توسعه یابد.

حمایت و حفظ وضعیت تولید در داخل کشور، یکی از وظایف مهم دولت مردان در داخل کشور است، خصوصا در صنایعی که دارای مزیت رقابتی هستیم.

بر اساس مطالعات سازمان تجارت جهانی با محوریت مرکز تجارت بین الملل، صنایع زیر دارای مزیت رقابتی است:

  • قطعه سازی خودرو
  • مصالح ساختمانی
  • صنایع دستی
  • IT و ICT
  • محصولات کشاورزی
  • محصولات پتروشیمی

مدیران در حوزه تجارت بین الملل باید فرآیند صحیحی را برای جلوگیری از رقابت نادرست در این صنایع در کشور را فراهم آورند و همچنان برای توسعه صادرات این محصولات روش های درست را اجرایی نمایند.

انتخاب بازار هدف صحیح برای این محصولات، حرکت به سمت ایجاد زیر ساخت های درست در بخش کسب و کار بین الملل[1] در این صنایع از جمله پیشنهادات جدی برای تولید ثروت در این بخش ها برای کشور است.

امروز تشکل های فراوانی در کشور شکل گرفته است، تشکل های این حوزه که مزیت های رقابتی کشور است، باید بتوانند توانمندی های تجارت بین اللمل را به تشکل های خود ایجاد نمایند و با استفاده از روش های صحیح آن را توسعه دهند. در ادامه یک مطالعه موردی در خصوص ایجاد کسب و کار بین الملل در یکی از این حوزه ها که البته متاسفانه به دلیل سیاست های نادرست خصوصی سازی باعث از بین رفتن آن شد اشاره می شود.

[1] International Business

برای ورود به این بازار بزرگ نیاز به مهارت داری.

اعتقاد داریم دوره های مهارت افزایی صادرات محلی برای تمرین برای ورود به یک عرصه واقعی و میدان عمل است. 
.
 
باید به مهارت افراد اضافه کنی و باید ارتقاء مهارت را در خود احساس کنند. 
.
باید کار عملی انجام دهی، باید فرمون رو بدی به دستشون تا خودشون برونند، این طوری میشه نتیجه بهتری گرفت. 
.
و این صرفا در فضای نیمه خصوصی امکان پذیر است که همه افراد این شانس را داشته باشند تا حرف بزنند، چالش های خود را تمام و کمال مطرح کنند و برای آن ها پاسخ بگیرند. 
.
قطعا ارتقاء مهارت در یک فضای پر جمعیت امکان پذیر نیست، فکر می کنیم تونسته باشیم بگیم چرا فضای دوره های مهارت افزایی باید شیرالی باشه
بنر دوره مدیریت جامع صادرات

جمعیت بازار ایران یک میلیارد و ششصد میلیون نفر است، اگر با این نگاه به این بازار بزرگ نگاه کنی، قطعا کسب و کار خودت رو یه جور دیگه طراحی می کنی و انتظارات از خودت متفاوت خواهد بود.

از کجا شروع کنیم؟

حداقل در شش صنعت در کشور به مزیت رقابتی رسیده ایم و بسیاری دیگر از صنایع هم در مرز رسیدن به این‌ مرحله هستند. 
.
اگر شرکت هایی که در این صنایع هستند برای دست یابی به بازار بزرگ صادراتی اقدامی نکنند، ناچار از بازار حذف خواهند شد. 
.
ولی سوال مهم اینجاست که این کسب و کارها چگونه باید، فرآیند صادرات را آغاز نمایند. 
.
می توانید در سایت شیرال نقطه آغاز این فرآیند را ببینید: 
در ایران عزیز ما هستند کسب و کارهایی که به این بلوغ رسیده اند و باید جهانی شوند، باید مرزها را پشت سر بگذارند و در بازارهای بزرگ کسب و کار بین المللی را ایجاد نمایند. شما چه کسب و کارهایی را در ایران می شناسید که این قابلیت را داشته باشند؟
.
این بزرگی قطعا به اندازه نیست، باید در درجه اول فکر و ذهن بزرگ شده باشد و به بلوغ رسیده باشد، این بسیار مهم است. 
.
نترس، گام اول را بردار