معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری نخستین نشست مذاکرات ایران و اوراسیا برای تبدیل موافقت‌نامه تجارت ترجیحی به تجارت آزاد خبر داد و گفت: دور بعدی مذاکرات در شهریورماه برگزار می‌شود.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری نخستین نشست مذاکرات ایران و اوراسیا برای تبدیل موافقت‌نامه تجارت ترجیحی به تجارت آزاد خبر داد و گفت: دور بعدی مذاکرات در شهریورماه برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با اشاره به اینکه  طرفین پس از بررسی کلیات موافقتنامه تجارت آزاد به در اغلب موارد به توافق رسیدند، اظهار داشت: در این دور از مذاکرات هر دو طرف نقشه راه خود را برای پیگیری مذاکرات تا حصول توافق تجارت آزاد مورد بررسی قرار دادند.
وی افزود: طرفین توافق کردند تا پایان سال جاری میلادی سه دوره مذاکراتی با حضور کامل تیم‌های مذاکراتی دو طرف برگزار شود و در فاصله این سه دور روسای تیم‌ها نشست‌های اختصاصی داشته باشند و هماهنگی لازم برای تسریع در فرایند مذاکرات صورت گیرد.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت لیران ادامه داد: براساس مذاکرات تجارت آزاد در آینده نزدیک طرفین در اغلب کالاها تعرفه گمرکی را به تدریج حذف خواهند کرد. این به تجار دو طرف امکان تجربه تجارت بدون تعرفه را خواهد داد  که انتظار می‌رود این امر تآثیر بسزایی در افزایش حجم تجارت طرفین داشته باشد.
زادبوم تاکید کرد: در طول یک سال و نیم از اجرای موافقت‌نامه تجارت ترجیحی نیز افزایش حجم تجارت بین دو طرف مشهود بوده و علیرغم شیوع کرونا، که از میزان مبادلات تجاری دنیا  کاسته است،  حجم تجارت ایران و اوراسیا به ویژه در اقلام تحت پوشش موافقت‌نامه افزایش چشم‌گیری داشت.
وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت کارکردهای توافقات تجاری در سطح جهان و تسهیل تجارت، انتظار می‌رود موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا، باعث تحول چشم‌گیر در روابط تجاری ایران و این بازار ۱۸۰ میلیونی شود.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، با بیان اینکه عزم جدی ایران و اوراسیا بر تسریع در فرآیند مذاکرات استوار است، گفت: در این نشست مقرر شد مذاکرات دور بعدی در شهریورماه برگزار شود.
زادبوم خاطرنشان ساخت:  مقرر شد به دلیل سرعت بخشیدن به فرآیند مذاکرات، مقرر شد متن موافقت‌نامه فعلی مبنای متن موافقت‌نامه تجارت آزاد قرار گیرد.
در ادامه، میرهادی سیدی، مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری نیز با اشاره به جزئیات این مذاکرات گفت: موافقت‌نامه اوراسیا از جمله مهم‌ترین موافقت‌نامه‌هایی است که در طول سال‌های اخیر نهایی شده است که مسئولیت انجام این مذاکرات تجاری در کشور به سازمان توسعه تجارت ایران محول شده و این سازمان تاکنون موافقت‌نامه‌های دیگری را به سرانجام رسانده است.
وی افزود: در پایان این نشست یک روزه مقرر شد مذاکرات با سرعت ادامه پیدا کند و تلاش لازم برای اینکه متن موافقت‌نامه به زودی نهایی و مذاکرات روی کاهش و حذف تعرفه‌های گمرکی آغاز شود، صورت گیرد.
گفتنی است، در این نشست، نمایندگان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نمایندگان کشورهای عضو، مدیران و کارشناسان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همچنین نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو و گمرک ایران حضور داشتند.

 

دیدگاهتان را بنویسید